Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií

legislatíva




Certifikované miesta opravy


Kde sa budú môcť opravovať vozidlá po vážnych dopravných nehodách?
Auto vám po nehode len tak niekde neopravia !

Upozorňujeme Vás na link z RTVS, kde  sa v relácii hovorí o nových pravidlách pre opravy vozidiel po vážnych nehodách. Tieto opravy sa budú môcť opravovať výhradne v tzv."certifikovaných miestach opravy". Viav v relácii pod linkou http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/12993/154680#2123 + video

V máji roku 2018 by mal prísť do účinnosti nový zákon o podmienkach prevádzky motorových vozidiel, ktorý prináša mnoho zmien. Povieme klasický príklad.

Máte Škodu Octavia druhej generácie pred modernizáciou. Aktuálne ide v primeranom stave zhruba od 4 500 eur. Budete mať škodovú udalosť, čo sa môže stať komukoľvek. Narazí do vás iné auto, poškodí vám dvoje dvere a oba blatníky na jednej strane. Nejakým zázrakom vám vystrelia aj airbagy. Cena opravy?

Ak ste šikovný a poznáte tých správnych ľudí, do tisíc eur sa s použitými dielmi vo farbe zmestíte. Tak teda, dáte si to vyplatiť rozpočtom. Poisťovňa vám auto nacení na určitú sumu, z ktorej pokryjete náklady na opravu relatívne v pohode (samozrejme, poisťovne kalkulujú podľa seba). Berte to čisto v teoretickej rovine.

Ako to však bude po novom?

Aktuálne nový zákon bude upravovať, že: "po dopravnej nehode alebo škodovej udalosti, ktorá mala vplyv na hlavné bezpečnostné prvky vozidla, ako sú zavesenie kolies, deformačné zóny, systémy airbagov, riadenie alebo brzdy, podrobiť odstráneniu vzniknutých chýb v certifikovanom mieste opravy a následne bez vyzvania na vlastné náklady podrobiť vozidlo technickej kontrole pravidelnej mimo ustanovených lehôt".

Takže čo z toho plynie?

Budete nútení kúpiť úplne nové dvere, nové airbagy, nové pyropásy a tak ďalej, a to všetko v autorizovanom mieste, kde si zaúčtujú poriadne vysokohorskú prirážku. Suma sumarum? Náklady na opravu sú vyššie, ako trhová cena samotného vozidla. Oprava nerentabilná, poisťovňa vám vyplatí almužnu a vám ostanú len oči pre plač.


Certifikované opravy

A čo vlastne to certifikované miesto opravy je?

V zmysle zákona bude "osoba poskytujúca opravy vozidiel vykonávané spôsobom, ktorý z bezpečnostného a environmentálneho hľadiska určil výrobca vozidla a ktorá má prístup k informáciám o opravách a údržbe výrobcu vozidla, napríklad autorizovaná opravovňa alebo nezávislá opravovňa, pričom táto osoba je súčasne certifikovaná nezávislým národným profesijným združením, ktoré je členom Európskej asociácie pre predaj a opravy motorových vozidiel CECRA".


A prečo to je tak?

No preto, lebo každý druhý "garážmajster" so zváračkou, kompresom a lakovacou pištoľou jednoducho podľa odborníkov nedokáže „búrané“ (respektíve v určitom ponímaní ťuknuté) auto opraviť na vysokej úrovni.


Povinnosť každého servisu / Stav odometra


Zákonná povinnosť každého servisu posielať pri každej oprave stav odometru do databázy IRIS od 1.1.2019

Každý servis (a teda aj BCS) má od 1.1.2019 povinnosť zasielať údaje z odometru (t.j.tachometru) vozidla do systému IRIS. Toto musia plniť autoservisy, pneuservisy lakovne ale aj autobazáre a pod..

Právnické osoby a fyzické osoby – podnikatelia podnikajúci s autami majú od 20.mája 2018 povinnosť zasielať informácie o vozidlách do RPZV (tzv. „prispievatelia“).

Podrobné informácie ustanovuje § 48 ods. 3 citovaného zákona č. 106/2018 Z.z. Zaslaním informácií je zároveň splnená oznamovacia povinnosť, podľa ktorej osoby, ktoré zistia neoprávnenú manipuláciu so zobrazovanou hodnotou odometra alebo neoprávnenú manipuláciu s odometrom cestného motorového vozidla, sú povinné bezodkladne oznámiť Slovenskej obchodnej inšpekcii všetky im známe identifikačné údaje.

Prispievatelia sú zároveň oprávnení dostávať a tlačiť údaje z RPZV formou požadovaného výpisu. Výpis je v súčasnosti dostupný vo všetkých pracoviskách kontroly originality vozidiel. Niektoré z nich
disponujú mobilnou technikou schopnou skontrolovať odometer, vyhotoviť fotodokumentáciu a
vytlačiť výpis na dohodnutom mieste.

Ďalšie informácie nájdete na www.rpzv.sk